Mi az a paticsfal? Olyan fal, ami gy kszl, hogy fldbe sott oszlopok kzt vesszvel befonjk, majd a fonott falat agyaggal kvl-bell betapasztjk. Fellett g
yakran be is meszelik. Olcs, s igen elterjedt mdszer volt vezredekig.
Varga Csaba szerint a patics sz a tap gykbl van, melynek rtelme: kt fellet szorosan rintkezik. „Tap|ad, tap|asz, tap|aszt, tap|ta, tap|ad, tap|l, tap|s, stb. A tap fordtva pat: pldul pat|ics fal = tap|ics fal, agyagbl tap|icskolt, azaz tap|asztott fal.”
A
Magyar Nprajzi Lexikon a kvetkezket rja rla: “Paticsfal=vesszfal. A vesszfons srgi technika, Eurpban a neolitikumtl ismert. Magyarorszgon vesszfal hzat a honfoglals kortl ptettek...”
Egy ptsz ltal ksztett tanulmnyban pedig ezt olvashatjuk:
„A honfoglals eltti vndorlsok terleteirl rgszeti satsok igazoljk korai ismerett.”
Jellemz, s elszomort lltsok ezek az utbbiak, mert valjban ez az ptsi technika a mi seink tallmnya, akik mr 7-8000 esztendvel ezeltt is ilyen hzakban laktak itt. Egy rekonstrult jkkori plda a polgri M3Archeoparkbl:
A Magyar Nemzeti Mzeum honlapjn szerencsre ma mr ms szellemben rnak a mltrl: „Az Alfld telepls-srsge az jkkor idejn elrte, st meghaladta a mai teleplsek szmt, s a lakhzak mrete gyakran jelentsen meghaladta mai tlagos laksaink mrett.” Lsd: "
http://www.mnm.hu/hu/kiall/kia_allando4_2.html"
http://www.mnm.hu/hu/kiall/kia_allando4_2.html
Ezek a hzak termszetesen mind a mr emltett vesszfalas technikval kszltek.
Dr. Domborczki Lszl: A neolitikum kutatsnak jabb eredmnyei Heves megyben c. rsbl azt is megtudhatjuk, mirt nem hallottunk eddig errl?
„..Korbban, egszen az 1990-es vekig azt gondoltk, hogy az AVK (Alfldi Vonaldszes Kermia kultra) teleplsek kis mretek, szablytalan szerkezetek. gy vltk, hogy azok a nagy ovlis gdrk, amelyekben a leletek is koncentrldtak, s amelyekben gsnyomok is elkerltek, nem msok, mint gdrlaksok, s mint ilyenek, megfelelnek egy primitvebb nomd kzssg lakhelynek.” (Ezek a gdrk valjban a hzptshez szksges agyag kitermelsekor keletkeztek, ksbb szemetes gdrkknt szolgltak. TI) „Ezt a kpet mg az sem homlyostotta el, hogy clpszerkezetes hznyomok az AVK vgs szakaszbl is elkerltek mr eddig is. Az AVK ksztit kiss elmaradott emberekknt kpzeltk el, akik amellett, hogy mr ttrtek a leteleplt letmdra, „megriztk mobilitsukat”, s ragaszkodtak fldbe vjt laksaikhoz. Az AVK korszak gdrhzaira vonatkoz elkpzelsek csak a 90-es vekben vltoztak meg gykeresen. Az autplya ptkezsekhez kapcsold leletment feltrsok sorn elszr Polgron, majd Mezkvesden talltak fld fl ptett, nagy mret AVK kori hzmaradvnyokat, majd 1995-ben hasonlan nagy mret, szablyos clpszerkezetes hzak nyomai kerltek el Fzesabonyban is. A kt vig tart satsok sorn tbb mint tz hznyomot talltunk, melyek szablyos, 12-16*5-6 mteres, hromosztat ptmnyeket jeleztek, mr a legkorbbi AVK idszakban!
Ekkoriban mr nem is annyira a hzak meglte, hanem maga a teleplsszerkezet volt az, ami igazi jdonsgnak hatott. A hzak ugyanis sorokban lltak... Gubakton vlt vilgoss, hogy az AVK idszak teleplsei hossz idej egy helyben lakst jeleznek. Az is nyilvnvalv vlt, hogy a teleplsek szablyossga nem vletlenszer jelensg, hanem egy egykor tudatosan kvetett, szigor tradci nyomt mutatja. Munknk rvn egy hagyomnyaihoz h, szervezett kzssg kpe bontakozott ki.
Vrs I. az AVK lelhelyek llatcsont anyagban kimutatta, hogy a domesztiklt llatok arnya tbb mint 94 %-os, vagyis zmmel hziastott llatokat fogyasztottak.”
Rendkvl tanulsgos ez a beszmol, jl mutatja, hogy az seinket mennyire alaptalanul lltotta eddig kborl flmajmoknak a hivatalos trtnetrs!