Tőzegáfonya- húgyúti gyulladásokra
Az áfonyák népes családjába több, mint háromszáz fajta tartozik. Nálunk legismertebbek az ún. kék és a vörösáfonya, melyeket gyümölcsként, lekvárként fogyasztunk, illetve mostanában már áfonyával dúsított müzlit is vásárolhatunk egyes szaküzletekben. Most azonban nem az áfonya finom ízéről, hanem egyedülálló gyógyhatásáról írunk...
Mi a tőzegáfonya?
A tőzegáfonya a vörösáfonyához hasonlóan piros, de nagyobb bogyójú gyümölcs. Hazánkban mindkettő ritka és védett növény - egy egyed eszmei tíz ezer forint.
A tőzegáfonyának (angol nevén cranberry) két változata van: a cseresznye méretű amerikai "nagy cranberry", a Vaccinium macrocarpon, valamint az Európában talalható Vaccinium oxycoccus , a "kis cranberry".
Az amerikai tőzegáfonya gyümölcsének gyulladások elleni gyógyító hatását már az amerikai indiánok is ismerték. Az "Új világ" meghódítása óta egyre elterjedtebben használják - ma főleg kivonatának kapszulázott formáját -, elsősorban húgyúti bakteriális fertőzések megelőzésére, kezelésére. Ezen kívül a tőzegáfonya rendkívül magas proanthocianidin tartalmának köszönhetően elsőrendű antioxidáns, gátolja a szervezet sejtjeinek öregedését.
Hogyan hat a tőzegáfonya?
A nőknél makacs fájdalommal járó húgyúti bakteriális fertőzéseket legtöbbször az E. coli baktériumok elszaporodása okozza. Könnyen kialakul terhesség alatt, menopauzában lévő nőknél, a higiéniai követelményeket figyelmen kívül hagyó szexuális kapcsolatok révén, férfiaknál prosztatagyulladás esetén.
Egyeseknek a vizeletében jelenlevő természetes anyag (glükoprotein) képes az E. Coli baktériumokhoz kapcsolódni és megakadályozni, hogy a baktérium a húgyhólyag/húgyút falához kapcsolódva szaporodjon és gyulladást okozzon. Akiknél viszont ez az anyag hiányzik, vagy csak kis mennyiségben található meg, sokkal érzékenyebbek a megbetegedésre.
1994-ben a Weber State University (USA) kutatói kimutatták, hogy a tőzegáfonya a human glükoproteinhez hasonlóan viselkedő anyagot tartalmaz, mely képes meggátolni az E. Coli baktérium megtelepedését a húgyút falán. Ez tehát a tudományos magyarázat jelenleg arra, hogy miért képes a tőzegáfonya megelőzni illetve gyógyítani a húgyúti bakteriális fertőzéseket.
Tőzegáfonya a gyógyításban
A Harvard Egyetemen 1994-ben végeztek tőzegáfonyás kezelést visszatérő húgyúti fertőzésben szenvedő 153 idősebb nő bevonásával. Az esetek 90%-ban a tünetek 32-100%-os javulását találták. Az eredményeket megerősítették a Weber State University klinikai eredményei (Prof. E. Walker, 1997) is. Az egyetem kutatói sikeresen alkalmazták a 400mg-os kapszulázott tőzegáfonya-koncentrátumot a húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére.
Finnországi klinikai vizsgálatok szerint a tőzegáfonya-koncentrátum szignifikánsan csökkentette a fertőzések kiújulását (Brit. Med. J., 2001, 322:1-5). A tapasztalatok szerint a tőzegáfonya elősegíti a krónikus bakteriális fertőzések gyorsabb gyógyulását, lecsökkenti az antibiotikum-kezelés időtartamát, ami azért fontos, mert az antibiotikumok huzamosabb időn keresztül történő fogyasztása a szervezetben mycosishoz vezethet...
Miért ígéretes az tőzegáfonya?
Jelenleg a húgyúti fertőzések megelőzésére a tőzegáfonya egyetlen alternatívája a rendszeres antibiotikum-szedés. Viszont az antibiotikum nem optimális megoldás az esetleges allergiás reakciók, s nem utolsó sorban az antibiotikummal szemben rezisztens baktériumfajták kifejlődésének kockázata miatt. Az allergiás reakció veszélye a tőzegáfonya esetében elhanyagolható. Antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek sem tudnak kialakulni, mivel a tőzegáfonya meggátolja az E. coli baktériumok szaporodását.
|