Rcz Sndor: BKNY TRTNETE
A Bkny nev kistelepls, Csongrd megye s taln az orszg egyik legkisebb teleplse, a Maros gtja mellett, Nagylak s Magyarcsand kztt fekszik, mindkt falutl 4-4 kilomterre. Egykori alaptjnak nevt rzi.
Ltezsrl a renk maradt, az 1333. vben keltezdtt oklevelek tesznek emltst. Nevt teht 650 vvel ezeltt rtk le elszr. Most csendesen nnepelt ez a kicsi falu: a szeptember msodik vasrnapjn tartott bcsn emlkezett az vfordulra, melyet egykori templomnak – s iskoljnak – helyn tartottak.
Az ratlan trtnelem kutati arrl beszlnek, hogy ezt a ktharmad vezredet megelzen is ltek itt emberek, a Maros jelenlegi rtern.
Dr. Banner Jnos: „Jelents a Magyarcsand-bknyi prbasatsokrl” cmen 1926-ban tbbek kztt gy r: „…klns figyelmet rdemel a tmr bronzbl kszlt nttt szjbjtat. Ez oroszlnnal van dsztve. Analgit hazai irodalomban nem ismernk, de van egy szarmata csoportba tartoz szjvgnk, mely oroszlnnal val kzdelmet brzol; ennek a szjbjtatnak a kort az V. szzadra teszik a tudsok, s a nagyszrmt-schyta hazra val emlkezst ltjk benne…”
Srlelet itt:… Nagy Constantin bronzrme (IV. szzad), Leo vagy Zenne byzanci csszr arany solidusnak barbr utnzata bronzbl (IV. szzad msodik fele). Az rem egy csontvz bal kezben volt. …” A gyngyk kzl figyelmet rdemelnek az I-III. szzadot jellemz kalcedon gyngy, a szarmata csoportot jellemz hatszg gyngy s a klnbz formj s mret borostyn gyngyk, melynek elfordulsa az V. szzadon tl --- ersen megritkult.
…temetnk s telepnk kort a III-IV. szzad kztti idre tehetjk, s valsznnek tartjuk, hogy ers germn hatsnak kitett szarmata np emlkt rizte meg…”
… „ Htra van mg, hogy a (bekai) halom temetseirl is szljunk. Ez a krds ugyan inkbb nprajzi, mint rgszeti szempontbl rdekes. A temetsek kora minden bizonnyal a XIX. szzad els felre vezet, amikor a bekai dohnykertszek a kzpkori Bkny helyn j telepet ltestettek. Ide temetkeztek nemcsak a telep laki, hanem a krnyk psztorai is… Ldaszer koporsba temettk a felntteket, a gyermekeket kopors nlkl. A srokban tallt mellkletek kzl a halotti koszor vilgt be a fiatalok temetsi szoksaiba; az reg frfi srokban tallt hajt a csnbkban viselt hajrl tanskodik. Klns szoks volt az egyik kznek vllhoz emelse, amely nem lehetett szrvnyos s vletlen dolog, mert a felbontott srok szmhoz mrten, gyakran elfordul…”
A Maktl 18-km-re lev Bkny az idk folyamn az albbi neveket viselte: az oklevelekben 1333-ban jelenik meg elszr Buken nven, majd: Bukenfalua /1335/, Bekenfalva /1466/, Bewkewfalwa (Bknyfalva) /1480/, Bekenffalwa /1543/ , Bewkenfalwa /1560/, Beokeonfalva /1561/, Bekefalua /1627/, Beke – mskppen : Bekenfalva /1647/ , Bkny /1651/, Bken /1652/, Bkny /1702/, Bkny /1702/ .
E nemesi falu legrgebbi ismert birtokosa, Bknyfalvi Benedek, akit 1466. augusztus 10-n Mtys kirly tbb Csand vrmegyei nemessel egytt, mint udvari embert kldtt ki egy Borsod vrmegyei birtok adomnyozsakor. A szomszdos Jenfalvval egytt (ma Romniban: Kisjen) 1484-ben - Czeczei Kis Mt, Lipt vrmegy fispnja szerezte meg magnak. Az 1550- 1552. vi trk hadjratok e falut is elpuszttottk. Az adszedk jelentseiben sokig pusztaknt szerepel. Bessenyei Lnrt 1561-ben jra kezdte telepteni. Gyula vrnak buksa utn ismt elpusztult.
Csak Bethlen Gbor idejn kezd jra benpeslni. Az 1640-es vekben a Szentandrsi csald birtokt kpezi Beka, illetve Bekenfalva nven. Az 1686. vi tatrdls Bknyt is romba dnttte. Ksbb Kolonics bboros fennhatsga al tartozik. Majd a szerb hatrrvidk visszakebelezse utn az aradi uradalomhoz, a Beka nven j-Csandhoz kapcsoltk 1757-ben.
1890-ben mg 154 lakost szmlltak itt. A Maros rtern lev, XIV. szzad elejn plt templomt a magas vzlls dnttte romba. Hol a nagyvradi, hol a csandi pspksghez tartozott, melynek adt fizetett: kt kmny utn, hrom kapu utn egy pr piros csizmt. A lakossg sajt erejbl, 1866-ban ptett templomnak helyt is bentte mr a f s a bozt.
Borovszky Samu gy r 1897-ben Csand vrmegye trtnete 715-ig cm mvben: „Bkny… egyszer kis falu, 154 lakossal. Beka nven terl el az egykori Bknyfalva helyn.”
Fnyes Elek: Magyarorszgnak, s a hozz kapcsolt Tartomnyoknak mostani llapota - Statisztikai s geogrfiai tekintetben… cm, 1839-ben megjelent knyvben mg 179 lakosrl tesz emltst. Ez a legnagyobb – ismert – llekszm a faluban.
Ifj. Palugyay Imre Magyarorszg trtneti, fldtani, s llami legjabb lersa hivatalos ton nyert adatokbl Bks – Csand – Csongrd – Hont vrmegyk lersa cm, 1855-ben megjelent mvben - az alantiakban tjkoztat Bknyrl:…” Beka, hajdan Bekenfalva kertszkzsg, ezeltt Aptfalvhoz, jelenleg kzigazgatsilag nzve Csandhoz tartozik. A kzsg trtnetre vonatkoz egyb adatok nincsenek – minthogy 1801-ik vben ltestett. Hatrnak sszterlete 431 hold. Ebbl sznt al hasznltatik 168, dohny al pedig 84, kzlegel s bels telek 21. N pessge: 1827-i sszerskor 173 llek, az 1850-i sszerskor 149.”
Ifj. Palugyai Imre tvedhet, amikor Bekt kzigazgatsilag Aptfalva rszeknt emlti, mert az kzigazgatsilag soha nem tartozott a kzsghez, hanem – valaha – Csandpalothoz!
Azrt tvedhetett, mivel Beka rmai katolikus fililis egyhzknt tnyleg Aptfalvhoz tartozott egszen addig, amg az 1940-es vek elejn fel nem plt Magyarcsandnak nevezett kzsgben az j, rmai katolikus templom, melyhez most is tartozik. Azrt hangslyozom a templom „rmai katolikus” voltt, mert ez az ptmny nzi a krnyk legregebb, 1808-ban plt templomnak oldalt, melyet Fnyes Elek „hit” templomknt emlt (ma romn templom).
A trtnelmi hsg kedvrt korriglnom kell magam: Bkny a felszabaduls utn, amikor Magyarcsand is Aptfalva trskzsge volt, a Csand nevet viselte. A mai aptfalvi blcsde helyn volt a tancshz. A kznapi szhasznlatban Aptfalvt „Fels-Csandnak”, Magyarcsandot pedig „Als-Csandnak” nevezte a lakossg. Bkny az maradt akkor is Bkny – hivatalosan!
Oltvai Ferenc, a Csongrd megyei Levltr nyugalmazott igazgatja mondta Bknyrl a kvetkezket:
- Bknyben a jobbgyfelszabadtskor a lakossg nem szabadult fel. Tovbbra is zsellrek maradtak. Ottani npessg sszerssal mr 1804-ben tallkozunk, de az nem szemlyenknt, hanem hzanknti sszers volt. Bkny kincstri birtokon teleplt falu, mely soha nem volt nll telepls. Volt brja is.
Oltvai Ferenc elmondotta mg, hogy valaha e telepls Csandpalothoz, majd Magyarcsandhoz tartozott. Jelenleg is oda tartozik. Dohnykertsz-telepls volt, amely nem fejldtt. A kamara nem adott segtsget ahhoz, hogy nll legyen, s nagyobb fejldhessen. A vele egy idben teleplt kzsgek, helysgek ma mr nagy faluk. Az 1850-1860-as vektl kezdve lehetett itt sajt fldet vsrolni, ettl az idtl jttek ltre a parasztgazdasgok.
A trtnelmi hsg megkveteli, hogy idzzek a csandi egyhzmegye 1980-ban megjelent jubileumi vknyvbl:
„Filia Beka vagy Bkny. Az rpdok korban Bkny nven szerepel, mint a csandi pspk s kptalan birtokn lev plbnia. A trkk alatt majdnem elpusztult. A XIX. szzadban Bks megybl jnnek ide lakosok a kincstri pusztra, s az aptfalvi plbnihoz tartoznak, ekkor tbb lakosa volt a helysgnek, mint most, s 1866-ban kln imahzat is emelnek. Ma magnhzban misznek. Lakosok szma: 62 . Hzak szma: 40.
A valsgban 36 hz llt itt, benne a templommal s iskolval egybeptett tanti szolglati laks is. A lakossg szma egyre fogy: 1973-ban 70 embert s 31 lakhzat szmlltak ssze, 1980-ban 40-en ltek ebben a gyngyszemfaluban, s jelenleg mr csak 32-en.
Mra Ferenc 1920 krl satott Bknyben. S. Nagy Istvn, 1914-ben szletett kedves adatkzlm akkor, mint gyermek sok emberi koponyt ltott az satson. Mint gyermekek szaladgltak ott az sats krl, de mindig elzavartk ket onnan. A nagydomb nyugati oldaln folyt az sats. Nagyapjktl az reg Trnyi Gyuri bcsiktl (aki valaha Bkny brja is volt) hordta Mra Ferenc a tejet. Ugyanis k laktak a falu legnyugatibb vgn lev hzban. Utnuk mr csak a psztorhz s a bikaistll plete kvetkezett.
Rgen nem a mostani helyn, hanem sokkal kzelebb volt a tlts a Maroshoz. A falu is a Maroshoz kzelebb, a folys irnt lejjebb fekdt. Amikor a tltst ptettk, akkor a falu bell maradt volna a tltsen, s azrt teleptettk biztonsgosabb helyre.
Blint Alajos „ Mak vros teleplsi s emberfldrajzi vzlata” cm mvben (1926) gy r: „… Az els folyamszablyozs 1752-ben trtnt, amikor j medret stak a Marosnak, de sikertelenl. A medret nem stk elgg mlyre, a foly a magval hozott hordalkkal feltlttte, s ismt visszatrt a rgi, kanyargs medrbe… 1841-ben kezdtek csak hozz a nagy tmetszsekhez…Az tvgsok utn, melyet mr 1850 krl befejeztek, a partvdelmi munklatokhoz fogtak… 1854-ben elrendeltk a nagylaki, a csand-aptfalvi kanyarulatok tmetszst…”
Hogy e folyamszablyozsok kzl melyik hozta ltre a mai Bknyt, s melyik knyszertette j helyre teleplni a bekai lakossgot, nem talltam r adatot, sem magyarzatot.
S. Nagy Pista bcsi meslte, hogy Bknybl Aptfalvra jrtak blba, s a krnyez kzsgekbl nsltek a legnyek. Csak egy olyan hzassgrl tud, mely falusi legny s leny kztt kttetett. Legmesszebbrl hozta asszonyt nagyapja, Trnyi Gyuri bcsi, Silingyibl. Ebbl a hzassgbl tz leters gyermek szletett, kztk az desanyja, Trnyi Kati nni, aki a 90. letvt tapossa.
- Egybknt is egszsges csaldok s emberek ltek s lnek itt – veszi t a szt Farkas Gyuri bcsi s felesge Kardos Juliska nni. Mindketten si bekaiak.
- Aki itt lte le az lett, az itt a bekai piciny temetben kvn nyugodni. Ide temettk Kovacsik Ilont a falu legksbbi tantnjt, s legutoljra – tavaly – rdg Istvnnt, aki 87 ves korban hunyt el, itt Bekban. Mg messzi harctren elhunyt halottat is hazahozattak az els vilghbor utn, s itt temettk el rckoporsban, dszes kriptba. Akik mr elkltztek innen, s mshol halnak meg, nem hozzk vissza – hozztartozik mell – eltemetni ket az si, bekai fldbe, seik mell.
- Az itteni lakosoknak 4-20 hold, de Bvr Imrnek 54 hold fldje volt. A legtbb gazdnak 8-12 hold fld volt a birtokban. Rgen a kincstrbl vettk a fldet trlesztsre. A fldek gyeit Mezkovcshzra jrtak intzni. Ott volt a kincstri ispn.
Mcsa Miska bcsi szerint volt, akinek a trlesztse az els vilghbor utn, 1922-ben jrt le.
Gazdag, jmd telepls volt egykor Beka . Ez a mondka jrta rla:
„Bkny, Bkny,
Hrs vros.
Itt mindnki
Millirdos”
A termelszvetkezetek ujjszervezse idszakban, 1960-ban jtt ltre a mai magyarcsandi ttr termelszvetkezet eldje. Ebbe tmrlt a bekai parasztsg.
Bkny a 43-as fkzlekedsi ttl mintegy egy km-re van. A lakossg egyik legnagyobb fjdalma az, hogy ezen az ton lovas kocsival, kerkprral s lass jrmvel nem kzlekedhet. gy elgg el vannak vgva a nagyvilgtl. A Maros nhny szz mterre van innen; t lehet ltni a szomszdos Romniba. A vdtlts koronja mintegy 5-20 mterre van a hzak faltl. Rgebben az ablakok alatt volt a vdtlts, de ezt az 1970-es rvz eltti idben kiss a Maros fel toltk, s gy ezen bellre kerlt a hzak eltt elvezet fldt, ami itt az egysoros hzsor eltt utcaszmba megy.
A bekai gyermekek kimennek a 43-as fkzlekedsi tvonalon ltestett autbuszmegllhoz, s ketten-hrman autbusszal jrnak be Magyarcsandra az ltalnos iskolba.
Az emberek nyugodtan, jl lnek, csupn a tvolsgok okoznak gondot. Van itt most is sok legel, kaszl, melyet kaszlnak, legeltetnek… A bekai rgi kzbirtokossgi gypn valaha mintegy tven l s csik, 50-60 klnbz kor szarvasmarha , s kln helyen mintegy 150 serts legelt , most viszont ennek csak a tredke!
Villanyt 1969-ben kapott a falu. Ivvize j s egszsges. A leveg tiszta. A Maros foly ht s lgfrisst szerepe csodlatos. Ameddig a szem ellt, - a zld megnyugtat, remnyt ad s fakaszt…
A kznapi szhasznlatban Beka, az Beka, nem pedig Bkny. Ha e fldrajzi nevet tzszer kimondjuk, akkor ezek kzl legalbb nyolcszor: Beka!
Polner Zoltn klt-jsgr bartom gy tartja:
„Bkny az n Prizsom!” n pedig gy: „Beka az n Prizsom!”
lj hossz letet Beka! Kerld el Gyrf sorst! S nnepeld a 650. vfordult!
A cikk 1983-ban megjelent a Csongrd-megyei Honismereti Hiradban.
|