bekelovasszallas
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Naptár
2025. Június
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Látnivalók a környéken


 

Langó kápolna:

A Langó-kápolnát Langó Mátyás (1861-1908) és felesége, Szigethy Rozália (1864-1932) építtette. A szájhagyomány szerint negyedik elemibe járó András fiuk lába váratlanul lebénult, a közeli tanyai iskolából testvére a hátán húzta haza. A fiú nyomorék maradt. 1899-ben hatalmas vihar kerekedett, miközben a gyerek elmászott a tanyából. Keresték, nem találtak rá. Katonák és csendőrök is átfésülték a környéket, de hiába. Az édesapa Máriához fohászkodott, és elhatározta, ahol ráakadnak a fiúra, ott kápolnát épít. Egy katona a Langó-kereszt tövében talált rá. A kis András a kápolna építése évében, 1900-ban, tizenegy éves korában halt meg. A halotti anyakönyvben a halál oka: térdízületi gyulladás kiújulása.

A kápolna építésének mondai elbeszélése megható ugyan, de valójában az apátfalvi határ több mint négyszáz tanyája lakóinak ájtatoskodási helyéül létesült, korábban a kápolna előtti kereszt töltötte be ezt a szerepet. A tanyai lakosság lelki szükségletének kielégítésére létesült a kápolna, építését és fenntartását a jómódú Langó Mátyás önzetlenül magára vállalta.

Arányos, kellemes hatású épület. Csúcsíves ablakaival, ívsoros főpárkányával, az apostoli kettős keresztekkel, vakítóan fehér falfelületével fölhívja magára a figyelmet. Berendezéséről és fölszereléséről a korabeli irat így szól: „A kápolnában van egy téglából és cementből készült oltárlap, egy állítható oltár, rajta oltárterítők, oltárpárnák, egy feszület, két gyertyatartó, az oltár fölötti fülkében fából faragott Mária-szobor, mely 288 koronába került, a szobor mellett két virágtartó, a bejáratnál egy szenteltvíztartó."

 

Kun kereszt:

Magyarcsanád és Kövegy között, a régi térképeken Dáli Ugarnak nevezett határrészen, az egykori Belezi ér partján monolit kőkereszt áll embermagasságnyira kiemelkedve a földből. A kőkereszttől néhány száz méterre a felszínen szórványosan középkori kerámiatöredéket találunk.

A néphit - mint utaltunk rá - a keresztet Kun László sírjelének tartja. Már a múlt századbeli leírások is megemlékeznek a szokatlan vagy legalábbis ezen a területen szokatlan kőemlékről.

1974-ben Trogmayer Ottó vezetésével kisebb hiteles ásatásokat végeztek, hogy pontosan meghatározzák a kőkereszt méreteit. Akkori megfigyelések szerint a kőtömb eredeti magassága 290 centiméter, ebből 120 centiméter van a földben. Eredetileg valószínű, hogy csak egy méterre ásták a földbe, alsó része ugyanis keskenyebb és laposabb. A kereszt karjának fesztávolsága 95 centiméter. Környékét rablóásatásokkal annyira feldúlták, hogy nem lehetett megállapítani, volt-e mellette sírgödör.

Helybeliek elmondása szerint a földterület egykori tulajdonosa kiemeltette a kőemléket, hogy ne zavarja a szántásban, majd a csendőrség parancsára visszahelyeztette. Tudniillik a keresztet katonai térképeken vonatkoztatási pontként tüntették fel. Ma már nem lehet megállapítani, hogy a visszahelyezés esetleg több méteres eltéréssel történt-e.

A kőkereszt anyagának meghatározását Ravasz Csaba végezte el. E szerint a kőzet jellegzetes palás, gyűrt szerkezetű, tömött, kemény, egyenetlen törésű, jellegzetes gneisz. Fő ásványos elegyrészei: földpát, kvarc, biotit és muszkovit. Származási helyére vonatkozóan semmi közelebbi adatott nem tudott adni. Mivel igen típusos kifejlődésű kvarc-földpát-csillám gneisz kifejlődéssel volt dolga, annyit megállapíthatott, hogy ez a Déli-Kárpátok övezetében elterjedt kőzetfajta. Hasonlóképpen ismert előfordulása a Svájci-Alpok területéről is. Valószínűnek tarthatjuk, hogy a rendkívül súlyos kőtömböt nem a Svájci-Alpokból, hanem tömbként esetleg már kifaragva a Maroson, illetve a Belezi ér vízi útján Erdélyből szállították a Dél-Alföldre. A zömök, rövid karú, máltai keresztre emlékeztető forma semmiképpen sem illik a barokk kori keresztjeink sorába. Ugyanakkor kétségesnek tűnik az is, hogy a török uralom idején mód lett volna a több tonna súlyú kőtárgy ideszállítására. Hasonló típusú kereszteket igen nagy számban ismerünk Közép-Európából. Csehországban például mintegy ötszáz ilyen kőemléket tartanak nyilván. Anyaguk csaknem mindig helyi eredetű, és mindig egy darabból készültek. A formák igen nagy változatosságot mutatnak, és felületük sosincs díszítve.

Külföldi szakirodalom szerint ezek a kőkeresztek általánosak a XIII. századtól a XVI. századig terjedő időszakban, később azonban már nem állítottak fel ilyen kőemlékeket. Funkciójuk igen széles körű, határjelek, törvényhelyek, emlékkeresztek (baleset, gyilkosság, szerencsés megmenekülés) vagy bűnbánati keresztek. A legtöbb esetben mindenféle évszám, jel vagy felirat nélkül készültek. Ezen ismertetőjegyek alapján a magyarcsanádi határban álló kőkeresztet a XVI. század elejére lehetne datálni. Adva van a történeti összefüggés is, létesítését kapcsolatba lehet hozni a közelben lejátszódott nagylaki csata véres következményeivel, a csanádi püspök és Telegdy kincstartó kegyetlen meggyilkolásával.

Az utóbbi évek Szeged környéki éremleletei arra figyelmeztetnek, hogy a XVI. század során egészen az 1596. évi hadjáratig még tovább éltek az alföldi falvak közösségei, hiszen módjukban állt nagy mennyiségű ezüstpénzt tezaurálni. A pénzek részletes vizsgálata széles körű kereskedelmi tevékenységre utal. Nem lehet kizárni tehát azt a lehetőséget, hogy a kérdéses kőkeresztet a mohácsi csatát követő évtizedekben szállították mai helyére. Két másik támpont tovább szűkítheti a kormeghatározás kereteit. A makói múzeum őriz egy középkori sírkövet, melyen a felirat feletti relief keresztje emlékeztet a magyarcsanádi objektum formájára. A síremlék 1917 tavaszán került elő Makón, a Mészáros-féle téglagyár földkitermelő gödreinek egyikéből. Kovács Gyula mérnök szerint a sírkő a XVI. század végén elpusztult Szentlőrinc falu temetőjéből való. Ezt a vélekedést alátámasztották a kőlap közelében fekvő embercsontmaradványok.

Szentlőrinc faluról tudjuk, hogy 1560-ban adót fizetett a csanádi székeskáptalani prépostnak. 1561-ben a Telegdy család kezéből visszaszállt a koronára. 1686-ban a török elpusztította, s többé nem épült újjá, területe Makóhoz tartozott. 1700-ban már mint a város egyik pusztáját említik a források. Ezen adatok alapján feltételezhető, hogy a szentlőrinci sírkő a XVII. század közepén készülhetett.

1975 őszén útépítés közben a magyarcsanádi kereszthez meglehetősen közel végzett földmunkák során sírokra bukkantak. A leletmentő ásatás zömmel melléklet nélküli csontvázakat hozott napvilágra, néhány sírból azonban kisméretű huzalból készült franciakapocs került elő, melyek alapján úgy tűnik, hogy a temető e részét a XVI. századra korhatározhatjuk. Valószínűnek tartjuk, hogy a magyarcsanádi kőkereszt ehhez a temetőhöz tartozott, s a szentlőrinci kőemlék alapján az is feltételezhető, hogy a magyarcsanádit is a XVI., esetleg a XVII. században állították.

Egy másik feltevés szerint a kőtárgy emlékkereszt lehet. Fölállítása Dózsa parasztfölkelésével függhet össze. Itt az egykori Belez község dombján állt a parasztvezér tábora, ahol Csáki Miklós püspököt karóba húzatta. Ezt a helyet jelölhették meg az emlékkereszttel. Belez a XVI. században felerészben a csanádi püspök, felerészben a csanádi káptalan birtoka volt. A Luczay családnak pedig épp a kereszt környékén terültek el a földjei.

 

 

 
Idő
 
Számláló
Indulás: 2012-06-08
 

CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!