A Maros a Keleti-kárpátokban, Marosfőnél ered és hétszáz kilóméter megtétele után éri el a magyar határt. A folyó Magyarországra lépésétől a szegedi torkolatig 50 km-t tesz meg, 21 km Romániával közös határfolyóként.
A Tisza mellékfolyói közül a Maros a legnagyobb esésű és a legnagyobb vízhozamú. A Kárpátokig érő hatalmas vízgyűjtőterülete közvetlen kapcsolatot teremt a hegyvidék és a síkvidék ökoszisztémája között.
A Maros vadregényes, többnyire természetes állapotban fennmaradt ártéri erdeinek jellegzetes és értékes a növény- és állatvilága. A folyónál lévő területek döntő többségében kemény- és puhafa állományú erdőkkel övezettek. Különleges élővilágának meghatározója a gyorsan levonuló, bővizű árvizek hatásában rejlik. Az ártéren jelentős botanikai értéket képvisel a nyári tőzike.
A folyó magyarországi szakaszának természetvédelmi oltalom alatt álló ártere a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozik, melynek egyik alapvető feladata, hogy a gondjaira bízott értékeket bemutassa az érdeklődők számára. E célból látogatóközpontok és tanösvények várják az érdeklődő természetbarátokat.
Nyári tőzike
|