Lang kpolna:
A Lang-kpolnt Lang Mtys (1861-1908) s felesge, Szigethy Rozlia (1864-1932) pttette. A szjhagyomny szerint negyedik elemibe jr Andrs fiuk lba vratlanul lebnult, a kzeli tanyai iskolbl testvre a htn hzta haza. A fi nyomork maradt. 1899-ben hatalmas vihar kerekedett, mikzben a gyerek elmszott a tanybl. Kerestk, nem talltak r. Katonk s csendrk is tfsltk a krnyket, de hiba. Az desapa Mrihoz fohszkodott, s elhatrozta, ahol rakadnak a fira, ott kpolnt pt. Egy katona a Lang-kereszt tvben tallt r. A kis Andrs a kpolna ptse vben, 1900-ban, tizenegy ves korban halt meg. A halotti anyaknyvben a hall oka: trdzleti gyullads kijulsa.
A kpolna ptsnek mondai elbeszlse meghat ugyan, de valjban az aptfalvi hatr tbb mint ngyszz tanyja lakinak jtatoskodsi helyl lteslt, korbban a kpolna eltti kereszt tlttte be ezt a szerepet. A tanyai lakossg lelki szksgletnek kielgtsre lteslt a kpolna, ptst s fenntartst a jmd Lang Mtys nzetlenl magra vllalta.
Arnyos, kellemes hats plet. Cscsves ablakaival, vsoros fprknyval, az apostoli ketts keresztekkel, vaktan fehr falfelletvel flhvja magra a figyelmet. Berendezsrl s flszerelsrl a korabeli irat gy szl: „A kpolnban van egy tglbl s cementbl kszlt oltrlap, egy llthat oltr, rajta oltrtertk, oltrprnk, egy feszlet, kt gyertyatart, az oltr fltti flkben fbl faragott Mria-szobor, mely 288 koronba kerlt, a szobor mellett kt virgtart, a bejratnl egy szenteltvztart."
Kun kereszt:
Magyarcsand s Kvegy kztt, a rgi trkpeken Dli Ugarnak nevezett hatrrszen, az egykori Belezi r partjn monolit kkereszt ll embermagassgnyira kiemelkedve a fldbl. A kkereszttl nhny szz mterre a felsznen szrvnyosan kzpkori kermiatredket tallunk.
A nphit - mint utaltunk r - a keresztet Kun Lszl srjelnek tartja. Mr a mlt szzadbeli lersok is megemlkeznek a szokatlan vagy legalbbis ezen a terleten szokatlan kemlkrl.
1974-ben Trogmayer Ott vezetsvel kisebb hiteles satsokat vgeztek, hogy pontosan meghatrozzk a kkereszt mreteit. Akkori megfigyelsek szerint a ktmb eredeti magassga 290 centimter, ebbl 120 centimter van a fldben. Eredetileg valszn, hogy csak egy mterre stk a fldbe, als rsze ugyanis keskenyebb s laposabb. A kereszt karjnak fesztvolsga 95 centimter. Krnykt rablsatsokkal annyira feldltk, hogy nem lehetett megllaptani, volt-e mellette srgdr.
Helybeliek elmondsa szerint a fldterlet egykori tulajdonosa kiemeltette a kemlket, hogy ne zavarja a szntsban, majd a csendrsg parancsra visszahelyeztette. Tudniillik a keresztet katonai trkpeken vonatkoztatsi pontknt tntettk fel. Ma mr nem lehet megllaptani, hogy a visszahelyezs esetleg tbb mteres eltrssel trtnt-e.
A kkereszt anyagnak meghatrozst Ravasz Csaba vgezte el. E szerint a kzet jellegzetes pals, gyrt szerkezet, tmtt, kemny, egyenetlen trs, jellegzetes gneisz. F svnyos elegyrszei: fldpt, kvarc, biotit s muszkovit. Szrmazsi helyre vonatkozan semmi kzelebbi adatott nem tudott adni. Mivel igen tpusos kifejlds kvarc-fldpt-csillm gneisz kifejldssel volt dolga, annyit megllapthatott, hogy ez a Dli-Krptok vezetben elterjedt kzetfajta. Hasonlkppen ismert elfordulsa a Svjci-Alpok terletrl is. Valsznnek tarthatjuk, hogy a rendkvl slyos ktmbt nem a Svjci-Alpokbl, hanem tmbknt esetleg mr kifaragva a Maroson, illetve a Belezi r vzi tjn Erdlybl szlltottk a Dl-Alfldre. A zmk, rvid kar, mltai keresztre emlkeztet forma semmikppen sem illik a barokk kori keresztjeink sorba. Ugyanakkor ktsgesnek tnik az is, hogy a trk uralom idejn md lett volna a tbb tonna sly ktrgy ideszlltsra. Hasonl tpus kereszteket igen nagy szmban ismernk Kzp-Eurpbl. Csehorszgban pldul mintegy tszz ilyen kemlket tartanak nyilvn. Anyaguk csaknem mindig helyi eredet, s mindig egy darabbl kszltek. A formk igen nagy vltozatossgot mutatnak, s felletk sosincs dsztve.
Klfldi szakirodalom szerint ezek a kkeresztek ltalnosak a XIII. szzadtl a XVI. szzadig terjed idszakban, ksbb azonban mr nem lltottak fel ilyen kemlkeket. Funkcijuk igen szles kr, hatrjelek, trvnyhelyek, emlkkeresztek (baleset, gyilkossg, szerencss megmenekls) vagy bnbnati keresztek. A legtbb esetben mindenfle vszm, jel vagy felirat nlkl kszltek. Ezen ismertetjegyek alapjn a magyarcsandi hatrban ll kkeresztet a XVI. szzad elejre lehetne datlni. Adva van a trtneti sszefggs is, ltestst kapcsolatba lehet hozni a kzelben lejtszdott nagylaki csata vres kvetkezmnyeivel, a csandi pspk s Telegdy kincstart kegyetlen meggyilkolsval.
Az utbbi vek Szeged krnyki remleletei arra figyelmeztetnek, hogy a XVI. szzad sorn egszen az 1596. vi hadjratig mg tovbb ltek az alfldi falvak kzssgei, hiszen mdjukban llt nagy mennyisg ezstpnzt tezaurlni. A pnzek rszletes vizsglata szles kr kereskedelmi tevkenysgre utal. Nem lehet kizrni teht azt a lehetsget, hogy a krdses kkeresztet a mohcsi csatt kvet vtizedekben szlltottk mai helyre. Kt msik tmpont tovbb szktheti a kormeghatrozs kereteit. A maki mzeum riz egy kzpkori srkvet, melyen a felirat feletti relief keresztje emlkeztet a magyarcsandi objektum formjra. A sremlk 1917 tavaszn kerlt el Makn, a Mszros-fle tglagyr fldkitermel gdreinek egyikbl. Kovcs Gyula mrnk szerint a srk a XVI. szzad vgn elpusztult Szentlrinc falu temetjbl val. Ezt a vlekedst altmasztottk a klap kzelben fekv embercsontmaradvnyok.
Szentlrinc falurl tudjuk, hogy 1560-ban adt fizetett a csandi szkeskptalani prpostnak. 1561-ben a Telegdy csald kezbl visszaszllt a koronra. 1686-ban a trk elpuszttotta, s tbb nem plt jj, terlete Makhoz tartozott. 1700-ban mr mint a vros egyik pusztjt emltik a forrsok. Ezen adatok alapjn felttelezhet, hogy a szentlrinci srk a XVII. szzad kzepn kszlhetett.
1975 szn tpts kzben a magyarcsandi kereszthez meglehetsen kzel vgzett fldmunkk sorn srokra bukkantak. A leletment sats zmmel mellklet nlkli csontvzakat hozott napvilgra, nhny srbl azonban kismret huzalbl kszlt franciakapocs kerlt el, melyek alapjn gy tnik, hogy a temet e rszt a XVI. szzadra korhatrozhatjuk. Valsznnek tartjuk, hogy a magyarcsandi kkereszt ehhez a temethz tartozott, s a szentlrinci kemlk alapjn az is felttelezhet, hogy a magyarcsandit is a XVI., esetleg a XVII. szzadban lltottk.
Egy msik feltevs szerint a ktrgy emlkkereszt lehet. Fllltsa Dzsa parasztflkelsvel fgghet ssze. Itt az egykori Belez kzsg dombjn llt a parasztvezr tbora, ahol Cski Mikls pspkt karba hzatta. Ezt a helyet jellhettk meg az emlkkereszttel. Belez a XVI. szzadban felerszben a csandi pspk, felerszben a csandi kptalan birtoka volt. A Luczay csaldnak pedig pp a kereszt krnykn terltek el a fldjei.
|