Borostyán, közönséges (Hedera helix)
A borostyán, közönséges népies neve:
fái borostyán, repkény, barbanók
Borostyán, közönséges leírása:
Örökzöld, léggyökereivel kapaszkodó növény. A nem virágzó hajtások levelei 3-5 karéjúak. A virágzó hajtások levelei rombuszos-tojásdadok, ép élűek. Virágernyői gömbösek. Kékesfekete bogyótermései tavasszal érnek be.
A borostyánfélék (Araliaceae) családjába tartozik, évelő, örökzöld, kúszó kapaszkodó félcserje. Erdőkben, fákon, sziklákon, temetőkben, kerítéseken, sok helyen megtalálható.
Borostyán, közönséges elterjedése:
Lombhullató erdők, sziklák, falak, gyakran telepítve is. Európában, Délnyugat-Ázsiában is honos.
Hogyan gyűjtsük a borostyán, közönséges gyógynövényt?
A növény leveleit és virágzó hajtásait alkalmazzák gyógyászati célokra. Csak a friss, egészséges leveleket gyűjtsük.
Borostyán, közönséges hatóanyagai:
Triterpén-szaponinok, főként hederakozid C, mely könnyen alfa-hederinné alakul át. Flavonoidok, kávésav-származékok, poliinek, mint a fakarinol, kevés illóolaj.
Borostyán, közönséges felhasználása:
Mérgező növény. Köptető és görcsoldó hatású leveleit a légutak akkut és krónikus fertőzéseinek kezelésére alkalmazzák. A levelek főzetével a népi gyógyászatban paraziták okozta bőrbetegségeket és reumatikus panaszokat gyógyítottak, azonban nem ritkán allergiás tünetek jelentkeztek. Homeopátiás készítményeit légúti gyulladások, emésztőszervi betegségek és pajzsmirigy-túlműködés ellen alkalmazzák.
Lábfürdő: 4-5 liter langyos vízhez 1 liter borostyánforrázatot készítsünk, öntsük bele, és ebben áztassuk a lábunkat kb. 10-15 percig. 2,5 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított vagy friss borostyánlevelet, majd 15 perc után szűrjük le.
A növény hatóanyagainak köszönhetően jó köhögés és felső légúti megbetegedések ellen. Köptetőként és görcsoldóként is alkalmazzák.
|