Katáng, mezei (Cichorium intybus)
A katáng, mezei népies neve:
katángkóró, kávékatáng, vad cikória
Katáng, mezei leírása:
Terpedt, elágazó, tejnedves növény. Az alapon lévő levelek fűrész alakúak, szárnyasan osztottak, a szárlevelek lándzsásak. A 3-4 cm átmérőjű felsőlevél-hónalji és végálló fejecskevirágzatok csak délelőtt nyílnak. Minden virág nyelves, világoskék, ritkán rózsaszín vagy fehér.
A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozó, mindenfelé (utak, rétek, szántóföldek, töltések mentén) tömegesen előforduló, jellegzetes kék virágú, évelő növény. Íze keserű.
Katáng, mezei elterjedése:
Útszélek, gyomtársulások. Európában, Ázsiában honos, világszerte elterjedt.
Hogyan gyűjtsük a katáng, mezei gyógynövényt?
A növénynek gyökerét, vékonyabb szárhajtásait és tőleveleit használják gyógyászati célokra. Gyűjtése október-április, illetve július-augusztus hónapokra esik.
Katáng, mezei hatóanyagai:
"Keserű szeszkviterpén-laktonok: laktucin és laktukopikrin; fahéjsav-származékok, mint a cikóriasav; flavonoidok; a nemesített változatban 50-60% inulin."
Katáng, mezei felhasználása:
A drog a népi gyógyászatban különlegesen értékesnek számított mint erősítő, emésztésjavító, gyomornedv- és epeelválasztást serkentő, vizelethajtó szer, és még ma is használatban van. A var. Sativum kultúrforma húsos gyökeréből pörköléssel állítják elő a cikóriakávét, főve ízletes zöldség, a fiatal levelek salátaként fogyaszthatók. A var. foliosum HEGI cikória néven ismeretes. A homeopátia székrekedés ellen használja.
Tea: 2 dl vízben forraljunk fel 1 szárított, apróra vágott katánggyökeret, és főzzük 3-4 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle. Mézzel édesíthető. Étvágy- és emésztést serkentő hatású.
Felmérések igazolták, hogy a növény jó emésztést serkentő, étvágygerjesztő hatású, továbbá alkalmazható epe- és májbetegségek esetén. A népi gyógyászatban vizelethajtó szerként alkalmazzák.
|