Aptfalva a Maros jobb partjn, Maktl keletre, tz kilmternyi tvolsgra fekszik. A maki kistrsg rsze, amely az orszg dlkeleti kapuja.
Aptfalva -neve szerint- valamely monostor aptjnak birtokt kpezte. A kznp a mai napig Ptfalvnak hvja, els elfordulsa a Pothfalua nvalak. Keletkezst a csandi rvnek ksznhette, hiszen a telepls a Maros partjn, a csandi vrhoz vezet utak tallkozsnl szletett meg. Az els okleveles adat a XIV. szzadbl maradt fenn, a kzsg neve 1334-ben a ppai tizedlajstromban fordul el, ekkor mr kzepes nagysg Csand megyei teleplsnek szmtott. A Maros vlgye a kzpkorban srn lakott, az Alfldnl jobban beplt civilizlt terlet volt. A gazdagon benpeslt tj arculatt a trk puszttsok sorozata semmistette meg. A trk hdts utn lassan npeslt be a trsg, az elpuszttott falvak tbbsge azonban sohasem plt jj.
A telepls neve a Dzsa-fle paraszthbor kapcsn kerlt be az orszg trtnelmbe. Az Aptfalva melleti skon orszgos jelentsg sszecsapsra kerlt sor, a Dzsasereg egik elretolt egysge 1514. mjus 27-n itt szenvedett veresget a fri csapatoktl. Egy nappal ezutn a paraszti seregek gyzelmet arattak Nagylak mellett. Megtorlsul Dzsa az egyik vezrt, Csky Mikls csandi pspkt az aptfalvi rvnl karba hztk. 1750-ben vette kezdett a falu jrateleptse, templomt 1754-ben kezdtk el pteni. Az 1831. vi kolerajrvny idejn a helytarttancs utastsra Csand megye hatrait le kellett zrni. A kolera megsznsekor Szent Anna tiszteletre rk nnepet fogadtak, amit minden vben megtartanak. Az 1848-49-es forradalmat s szabadsgharcot baj nlkl vszelte t a telepls. A millennium vben adtk t a falu hatrban a Maroson tvel kzuti hidat, amit mr 1895-ben felavattak. Az els vilghbor alatt a kzsg fejldse lelassult, 173-an haltak hsi hallt a frontokon. Emlkkre 1925-ben lltottk fel a Koszorz honvd szobrt. 1919. mjus 5-n francia csapatok szlltk meg a kzsget. A megbzhat gazdkbl nprsget szerveztek, az rszolglatot kzsen teljestettk. Az hatalmukat mjus 11-n romn megszlls kvette. Szomor uralmuk 1920. prilis 30-ig tartott. 1919 jnius 23-n az elrabolt eszkzket vasti kocsiba raktk s elszllsoltk. A lovak, tehenek, sertsek kivlogatst Joneszku szzados vgezte. A Magyarcsandon szkel szzadost mltnyosabb elbnsra akartk brni, ezrt egy nagyobb tmeg indult a szomszd faluba. A romn rszem rjuk ltt, s egy aptfalvi szemlyt megltek. Ekkor a frfiak csoportja -vasvillval, sval, kapval s nhny lfegyverrel- megrohamozta a romn katonkat. A htrahagyott fegyverekkel a helybeliek a Szrazr partjn vdelemre rendezkedtek be. Dlutn hat rra a lszerk elfogyott, ezrt visszavonultak. Ezutn a romnok valsgos vrfrdt rendeztek. A romnokkal szembeni btor magatarts elismerseknt a falu vitzi cmt megnevezsben ismerte el a kzvlemny. A kzsget Vitz Aptfalvnak neveztk. A msodik vilghbor alatt 1944. szeptember 25-n vonultak be a szovjet csapatok a kzsgbe. A harcok elmltval megkezddtt a falu jjptse. A rend fenntartsra nkntes rendrsg kezdte meg mkdst. Az 1950-es vekben megtrtnt Aptfalva s Magyarcsand egysgestse Csand nven, m rvid idn bell kiderlt, hogy ez elhibzott lps volt, ezrt 1954-ben a kt teleplst ismt sztvlasztottk. Az 1956-os esemnyek meghatroz alakja Keresztri Andrs tant volt. Trsaival bizottsgot hoztak ltre, krtk a parasztokat a vets s egyb munkk folytatsra, eltvoltottk a vrs csillagot a kzintzmnyekrl, a lakossg nyugalmt nemzetrsggel biztostottk. A telepls npessge gyorsan fejldtt. A kapitalizmus azonban alapjaiban tmadta meg a paraszti kultrt. Leegyszerstette az letet s mindenkit beleknyszertett a leglesebb trsadalmi harcba.
Aptfalva sajtos nprajzi szigetet alkot, laki mai napig tjszlssal beszlnek. Hagyomny s szokskincsk jelentsen eltr az alfldi embertl, etnikailag meghatrozott eleme a palcsg, de keveredtek kzjk jszok is. ptszetben, btormvessgben s kermiiban a maki s a hdmezvsrhelyi mesterek hatsa mutathat ki. A nphagyomny rzse mellett a falu lakit a mlysges vallsossg jellemezte. Az aptfalviak ntudatossak, virtuskodsra hajlamosak, s szalmalngszeren lobbankonyak.
Fja Gza falukutat gy r az aptfalvi nprl:" A szkelyekre emlkeztetnek, van bennk valami egszsges trzsi vadsg, fejlett eszttikai hajlandsg, bvlrl folyton mosolyra csiklandoz letkedv s misztikus hajlam is".
|