Tzegfonya- hgyti gyulladsokra
Az fonyk npes csaldjba tbb, mint hromszz fajta tartozik. Nlunk legismertebbek az n. kk s a vrsfonya, melyeket gymlcsknt, lekvrknt fogyasztunk, illetve mostanban mr fonyval dstott mzlit is vsrolhatunk egyes szakzletekben. Most azonban nem az fonya finom zrl, hanem egyedlll gygyhatsrl runk...
Mi a tzegfonya?
A tzegfonya a vrsfonyhoz hasonlan piros, de nagyobb bogyj gymlcs. Haznkban mindkett ritka s vdett nvny - egy egyed eszmei tz ezer forint.
A tzegfonynak (angol nevn cranberry) kt vltozata van: a cseresznye mret amerikai "nagy cranberry", a Vaccinium macrocarpon, valamint az Eurpban talalhat Vaccinium oxycoccus , a "kis cranberry".
Az amerikai tzegfonya gymlcsnek gyulladsok elleni gygyt hatst mr az amerikai indinok is ismertk. Az "j vilg" meghdtsa ta egyre elterjedtebben hasznljk - ma fleg kivonatnak kapszulzott formjt -, elssorban hgyti bakterilis fertzsek megelzsre, kezelsre. Ezen kvl a tzegfonya rendkvl magas proanthocianidin tartalmnak ksznheten elsrend antioxidns, gtolja a szervezet sejtjeinek regedst.
Hogyan hat a tzegfonya?
A nknl makacs fjdalommal jr hgyti bakterilis fertzseket legtbbszr az E. coli baktriumok elszaporodsa okozza. Knnyen kialakul terhessg alatt, menopauzban lv nknl, a higiniai kvetelmnyeket figyelmen kvl hagy szexulis kapcsolatok rvn, frfiaknl prosztatagyullads esetn.
Egyeseknek a vizeletben jelenlev termszetes anyag (glkoprotein) kpes az E. Coli baktriumokhoz kapcsoldni s megakadlyozni, hogy a baktrium a hgyhlyag/hgyt falhoz kapcsoldva szaporodjon s gyulladst okozzon. Akiknl viszont ez az anyag hinyzik, vagy csak kis mennyisgben tallhat meg, sokkal rzkenyebbek a megbetegedsre.
1994-ben a Weber State University (USA) kutati kimutattk, hogy a tzegfonya a human glkoproteinhez hasonlan viselked anyagot tartalmaz, mely kpes meggtolni az E. Coli baktrium megtelepedst a hgyt faln. Ez teht a tudomnyos magyarzat jelenleg arra, hogy mirt kpes a tzegfonya megelzni illetve gygytani a hgyti bakterilis fertzseket.
Tzegfonya a gygytsban
A Harvard Egyetemen 1994-ben vgeztek tzegfonys kezelst visszatr hgyti fertzsben szenved 153 idsebb n bevonsval. Az esetek 90%-ban a tnetek 32-100%-os javulst talltk. Az eredmnyeket megerstettk a Weber State University klinikai eredmnyei (Prof. E. Walker, 1997) is. Az egyetem kutati sikeresen alkalmaztk a 400mg-os kapszulzott tzegfonya-koncentrtumot a hgyti fertzsek megelzsre, kezelsre.
Finnorszgi klinikai vizsglatok szerint a tzegfonya-koncentrtum szignifiknsan cskkentette a fertzsek kijulst (Brit. Med. J., 2001, 322:1-5). A tapasztalatok szerint a tzegfonya elsegti a krnikus bakterilis fertzsek gyorsabb gygyulst, lecskkenti az antibiotikum-kezels idtartamt, ami azrt fontos, mert az antibiotikumok huzamosabb idn keresztl trtn fogyasztsa a szervezetben mycosishoz vezethet...
Mirt gretes az tzegfonya?
Jelenleg a hgyti fertzsek megelzsre a tzegfonya egyetlen alternatvja a rendszeres antibiotikum-szeds. Viszont az antibiotikum nem optimlis megolds az esetleges allergis reakcik, s nem utols sorban az antibiotikummal szemben rezisztens baktriumfajtk kifejldsnek kockzata miatt. Az allergis reakci veszlye a tzegfonya esetben elhanyagolhat. Antibiotikum-rezisztens baktriumtrzsek sem tudnak kialakulni, mivel a tzegfonya meggtolja az E. coli baktriumok szaporodst.
|