Hrek : A magyar hz mgikus ereje |
A magyar hz mgikus ereje
forrs: magyarno.com 2013.04.30. 21:10
Mikzben a keleti trrendezs – a knai feng shui s az indiai vasati – divatja egyre szlesebb krben terjed, mr-mr a feleds homlyba merl az ezerves magyar hzptsi szoksrend, mely nemcsak a fldrajzi adottsgainkra plt, hanem a magyar llek mgikus erejt is keretbe foglalta.
Van egy lmom? Ebben az lomban Magyarorszgon olyan hzak plnek, amelyekbl teljesen egyrtelmen kiderl egy idegen szmra, hogy csakis Magyarorszgon jrhat. Ezek a hzak seink tudsa alapjn, termszetes anyagokbl, a magyar trrendezs jl bevlt szablyai szerint kszlnek, s j bennk lni. Neknk, magyaroknak olyan magas szint ptszeti, trrendezsi hagyomnyunk s jelkprendszernk van, amely minden utnzst flslegess tesz, s amelyben az idegen elvek meghonostsa csupn zrzavart okoz. – rja A magyar hz mgikus titka cm knyv ajnljban Sznia, a szerz. Ez a knyv j kt vvel ezeltt kerlt a knyvesboltok polcaira, s szinte szrevtlenl simult a sok-sok feng shuit s egyb keleti trrendezst dicst, tant kiadvnyok kz. Ebben a knyvben megtallhatk azok az elvek, amelyek szerint seink ptkeztek, gy az is kiderl, hogy a magyar hz szerkezete bizony olyan kozmikus alapokon s jelkprendszeren nyugszik, amely a Teremts folyamatnak vals ismeretbl szlettek. Nem vletlenl ngyszgletes a hzak alaprajza, nem vletlen az ablakok formja, osztsa, nem vletlen a hzak tjolsa, a kapuk elhelyezse, s nem vletlenek a klnbz dsztsek, ugyanis a magyar hz egy trbeli sszetett rovsjel, amely a jelkpek ismeri szmra pontosan olvashat.
Minden hz teremts eredmnye, egy-egy megvalsult gondolat. A gondolat nagyon finom erforma, s megvltoztatni is csak gondolati ton lehet. Ezt az ert mg nem nagyon lehet mrni, a hatst viszont igen. A pozitv illetve negatv gondolatok megvltoztatjk az izmok erejt, a br llapott, amit a mszerek kimutatnak (lsd hazugsgvizsgl). A hz teht egyni gondolatok, illetve nagyon ers kollektv gondolatok egyttes eredmnye. A nagyon ers, rgta mkd kollektv gondolat a HAGYOMNY. seink pontosan tudtk, hogyan ptkezzenek. A magyar trrendezs csodlatosan kvetkezetes s egysges rendszert alkot, amely vezredeken keresztl “bevlt” a magyarsg krben. Ha valaki ms np hagyomnyrendszert kezdi alkalmazni, annak meg kell ismernie teljes mlysgben ahhoz, hogy valban mkdjn.
Az smagyarok legfontosabb, szent gtja a kelet volt, szne a fehr, llata a l. A feng shuit hirdet knaiaknl a kelet csak a msodik legfontosabb irny, sznk a zld, llatuk a srkny. A fehr szn a knaiaknl a nyugati irnyt jelli, a l pedig a dl llata. Amennyiben teht egy magyar trben a fehr sznt a nyugati oldal erejnek megerstsre akarja hasznlni valaki, azzal koszt okoz, mert nlunk vezredek ta a fehr keleti ert jell. Nem beszlve a srknyrl, mely negatv alakja a magyar npmesknek.
Az gtjaknak minden npnl fontos szerepk, jelentsgk van. A magyar elnevezsek sok mindent elrulnak:
KELET – az bredst, a megjulst, a feltmadst, jelenti. Keletkezik ignk szintn valami j ltrejttt, megteremtdst mutatja.
DL – az ltet energia, feltlt er
NYUGAT – a megnyugvsra, pihensre utal. Energija sszehz, sszetart, krllel, biztonsgot ad.
SZAK – az jszakval, a sttsggel, mozdulatlansggal kapcsolatos.
A legtbb rgi kultrban a hz a Vilgegyetem kicsinytett msa volt,amelyet az adott hitrendszernek megfelelen tjoltak.
A magyar paraszthz formja ltalban egy hossz tglalap volt, amely a rvidebbik vgvel az utcafrontra nzett, s az utcafront fel a tett egy gasfa tartotta. Ezt az gasft Boldogasszony fjnak neveztk, s a hzat, amikor lehetett, keletre tjoltk. (A Boldogasszony a magyar hitvilgban az Istenanya, kit a npmesk Tndr Ilonaknt riztek meg, gy ez az gasfa ms nven Tndr Ilona fja. A hzat hosszban mestergerenda osztja, amelynek faragsa a Tejutat jelkpezi. A Tejt a npi csillagszat nyelvn Tndrek tja vagy Hadak tja, Lelkek tja, a vgnl fekv Szriusz csillag pedig a Tndrf.
Ha a hz szerkezett lefordtjuk a csillagok nyelvre, akkor a mestergerenda jelkpezi a Tejutat, a Mestergerenda vgnl lv Boldogasszonyfja pedig nem ms, mint a Tndrf csillag, vagy az Istenanya lakhelye (ez a Szriusz, amely vente egyszer, jlius 23-n egytt kel a Nappal, vagyis ilyenkor “Napba ltzik”.) seink ezt a csillagtrkpet emlkeztetknt beptettk a hzaikba, elmondtk a mesikben, rhmeztk a ruhikra, abroszaikra, gynemjkre.
A tet
A paraszthzak teteje nagyon hossz ideig kizrlag stortet volt, amit kontyos tetnek vagy svegnek hvtak. Ezt ksbb sokfel felvltotta a nyeregetet, mert a hz alapterlete hosszban megnylt. Nemcsak azrt ilyen a formja, mert a h s a vz knnyen lecsszik ezekrl a tetkrl. A tett a hz hosszban minden esetben a mestergerenda tartja. Hogy mitl mester ez a gerenda? Mert fontos szerepe van a hzban. Ha egy gyermek megszletett, arccal kelet fel, a mestergerenda al fektettk a blcsjbe. Ha valaki meghalt, ugyancsak a mestergerenda alatt ravataloztk fel, s ppen fordtva, arccal nyugatnak. A mestergerenda mutatta az utat a lleknek, hov rkezzen s merre tvozzon. A “Mester” segtette az rkezt s a tvozt. A Mestergerendra csillagot, tejutat, szrnyas napot, illetve teremts-szimblumokat faragtak. Rgen pontosan tudtk azt is, hogy a gerenda melyik rszre kell faragni azt a csillagot, vagyis pontosan ismertk a szimblum jelentst.
Az apajog nagycsaldok ltalban arccal kelet fel llnak be a vilgba, erre fordul a struk ajtaja is. F gitestk a Nap. Mg az anyajog trsadalmat kpviselknl is a Hold tiszteletnek nyomait talljuk. (Lszl Gyula.)
A cscsjel
A tetszerkezet tetejn a legtbb rgi hzon megtallhat valamilyen cscsjel. ltalban tulipnt, csillagot, keresztet, X-jelet, gmbket, ketts keresztet faragtak egyms fl. (hogy mirt pp ezeket a jeleket? Mert az si rovsrs els beti egyben isteni jelkpek. Az A bet az Anyaisten (4), a B bet az Atyaisten (X), a D bet pedig a testet lttt Atyaisten, vagyis a Fiisten (+) s fnkk a Teremt, vagy ahogy az si magyar hitvilg nevezte: “registen” – az jele az “Us+ (mint s).
A homlokzat
Hasonl szimblumokat faragtak r, mint a cscsdszekre, a szerepk is azonos. Nagyon gyakori a homlokzaton a Nap!
A bejrat
Magyarorszgon nagy hagyomnya volt (s egyre inkbb ismt van) a faragott vagy festett kapubejratoknak. Ezek a kapuk nagyon sok olyan si szimblumot “felvonultattak”, amelyek a hz lakinak spiritulis vdelmt szolgltk. A kapuk boltve termszetesen itt is az gboltot jelkpezte: a kapu fltti galambdc a portt vd szellemek, az sk lakhelyeknt kszlt.
Annak idejn a kapura festett, illetve faragott jelek pontosan gy olvashatak voltak, mint ma brmelyik betvel rt szveg.
Rgen ltezett a magyar kapukon egy “llektkrnek” nevezett dombor, fnyes Nap-forma. Aki belpett, elszr mindenkppen szembetallkozott sajt kpmsval, gy megvizsglhatta a lelkiismerett, vajon j szndkkal jtt-e. A kapura feliratok is kerltek, amelyeknek termszetesen szintn vd, ld szerepk volt. Mint pldul: “A bejvnek szlls, a kimennek bkessg.” Vagy: “Jszv jbart kapumon bjhetsz.”
A sok kapun ma is lthat krbefut hullmvonal-farags eredetileg olyan ktfej kgy volt, amely vdte-rizte a portt. Ez a ktfej kgy egy csillagkp az g szaki sarkkrn.
Minden ember ismerje s becslje sajt mveltsgt, hagyomnyait s azok szerint ljen boldogan. Azokat feladni nincs rtelme. A magyarok kvessk a a magyar szoksokat hibtlanul, s a tbbi np is a sajtjait! (Lma Ngawang, tibeti tant)
A hz bejrata
A rgi hzak ajtaja kztudottan nagyon alacsony volt, aki belpett rajta, mindenkppen fejet hajtott s levette a kalapjt. A hz msik neve egybknt a “hajlk”, amelyben egyrtelmen megmaradt a meghajlsra, tiszteletadsra val utals.
A Tzhely
A hz lelke. Ezrt is kerlt mindig a hz kzepre. seink a tznek klns jelentsget tulajdontottak, Brmilyen nagy nnep volt, a csaldbl valaki mindig otthon maradt, hogy vigyzzon a tzre. Ugyanis a tznek folyamatosan gnie kellett, az v egyetlen napjt kivve, amikor megszenteltk s jragyjtottk. A tzet tilos volt piszklni, nem volt szabad szemetet beledobni, nehogy megsrtsk az s szellemt. A csaldi tzhely azonos volt a csaldi mlttal, jvvel, jelennel, sszetartozssal, ezrt risi illetlensgnek szmtott, ha valaki pldul a szomszdba ment parazsat krni, mert a sajt tze kialudt. (Mg ma is l a monds: hztznzbe mennek a lnyok a fis hzhoz – ez is abbl ered, hogy a tzben a hz szelleme lakik, gy a “hztz” az egsz csaldot, nemzetsget, vrvonalat jelkpezte).
A magyar trrendezs a tzhelytl indul. A tzhely mgl kelet fel nzve lthat a hz legrtkesebb rsze. Ez utn kvetkezik a jobb kz fel es rsz, majd a bal kz fel es, s vgl, a legkevsb rtkes az, ami a htunk mg kerl.
Ablakok
Ha a hz az ember testt, a kemence a lelkt szimbolizlja, akkor az ablak nem ms, mint a hz szeme (azt is mondjuk: ablakszem)
Erterek a magyar hzban
Amikor a kt alaper – a frfi s a ni er – ppen megfelel arnyban van, akkor harmnia uralkodik, kiegyenslyozott a hz.
1. A szellem erejnek gyjtpontja a hzban a keletre, dlkeletre s dlre nyl ajtk, ablakok, illetve a padls. Erformja a megtisztt, nvekedst beindt, kelet tpus fa-energia s a dli feltlt tz-er. Az tletek, az ihlet, a tervek, az lmok mind a szellemi er kvetkezmnyei. A teremts els fzisa, a gondolatok keletkezse. A hzban a szellemi ert “katalizl” helyek a keleti s a dli oldalak, illetve a tettr. Ezekre a rszekre rdemes azokat a helyisgeket
pteni, ahol alkotunk, szellemi munkt vgznk: dolgozszobt, mtermet, gyerekszobt.
2. A llek erejnek kzponti helye: a tetgerendk ltal alkotott trbeli kereszt metszspontja, ezen kvl a tz helye, a dlnyugatra s szakkeletre nz ajtk-ablakok, valamint a hz kzepe. Erformja kiegyenslyozott, stabil flder. Ide rdemes tenni a konyht, tkezt, nappalit, minden olyan helyisget, ahol a trsasgi let zajlik.
3. A teremt-megtermkenyt er: a hzban nyugati, illetve az szaknyugati s szaki oldal – a pihens, rlelds, a befel forduls helye. A hlszobk, frdszoba s lskamra legjobb helye.
|