HGYTI FERTZSEK - Hzi gygymdok
Nk esetben a vizeletrts kzben tapasztalt get, szr, grcss fjdalom ltalban hgyti fertzst (hlyaghurutot) jelent. Minden tdik n vente legalbb egyszer szenved ilyen fertzsben, s sajnos, aki egyszer elkapta, annl jra visszatrhet..
A frfiak krben kevsb gyakori a betegsg. Az orvos ltal javasolt antibiotikum-kra kzben - a fertzs mihamarabbi megszntetse, illetve a fjdalom cskkentse rdekben - prbljuk ki a kvetkez gygymdokat.
Gygyt itkk
A fertzs legels jelre oldjunk fel negyed teskanlnyi szdabikarbnt 1,25 dl vzben. Igyunk meg elszr 2 pohr vizet, azutn pedig a keverket. A szdabikarbna cskkenti a vizelet savassgt, s ez enyhti a vizelskor jelentkez csp, get rzst.
Napkzben krlbell rnknt igyunk meg egy pohr vizet, gy „kimoshatjuk" a baktriumokat, radsul hgabb lesz a vizeletnk, teht kevsb okoz irritcit.
Tudomnyos kutatsok igazoltk, hogy a vrs fonya leve segt a hgyti fertzsek gygytsban. A baktriumok szaporodst ugyan nem akadlyozza meg, de tartalmaz egy olyan vegyletet, amely meggtolja a krokozk megtapadst a hgyt faln. Igyunk meg naponta 3 dl vrsfonyalt a fertzs megelzsre, illetve kezelsre.
Ne fogyasszunk paradicsomlevet, kvt s alkoholt. Ezek az italok ugyanis irritlhatjk a hgyutakat, s fjdalmasabb tehetik a vizeletrtst.
Fertzs elleni tek
Ksztsnk egy cssze fokhagymatet. Lehet, hogy ezt olvasva elfintorodunk, de ha hlyaghurutos fjdalomtl- szenvednk, brmire hajlandak lesznk. A fokhagyma ers baktriuml vegyleteket tartalmaz, amelyek a hgyti fertzsek nagyszer ellenszerv teszik. Tiszttsunk meg nhny gerezdet, zzzuk ssze, tegyk meleg vzbe, s hagyjuk 5 percig llni.
Immunrendszernk tmogatsra — valamint folyadkbevitelnk nvelse rdekben - ksztsnk kasvirgtet filter vagy 2 teskanlnyi nyers kasvirggykr forr vzbe ztatsval. Igyunk belle naponta hrom csszvel.
A lestyn gyulladscskkent, baktriuml s vzhajt hatssal rendelkezik. ntsnk egy cssznyi forrsban lv vizet 2 teskanlnyi aprtott, szrtott gykrre. Hagyjuk 10 percig zni, azutn leszrve fogyasszuk.
A csaln ugyancsak kivl vzhajt, gy elsegti a baktriumok tvozst a szervezetnkbl. Naponta egyszer tegynk l teskanlnyit a szrtott gygynvnybl egy cssze forr vzbe, s szrjk le.
A megelzs ereje
Figyeljnk oda nhny aprsgra — az esetleges kvetkezmnyeik egyltaln nem jelentktelenek. Rendszeresen (legalbb ngyrnknt) menjnk el vcre, s minden alkalommal teljesen rtsk ki a hgyhlyagunkat: amikor gy gondoljuk, hogy vgeztnk, vrjunk egy kicsit (a nknek rdemes felllni, majd visszalni), azutn prbljuk meg mg egyszer.
A C-vitamin s a flavonoidok gtoljk a baktriumok megtapadst a hgyhlyag faln.
Ha pesszriumot hasznlunk, vegyk fontolra valamilyen msfajta fogamzsgtl mdszer alkalmazst. Az azon alkalmazott spermicidek ugyanis elnyomjk a normlis baktrium flrt, gy a hgyhlyaggyulladst okoz mikroorganizmusok bejuthatnak a hvelybe. A pesszrium hasznlata ezenkvl gyakran mechanikus irritcival is jr.
Hasznljunk kml, illatanyagmentes szappant, s kerljk az illatostott frdolajokat, habfrdket is.
Bizonyos lelmiszerek, pldul a sprga, a spent, a ckla, a nyers rpa, a paradicsom, a citrusflk, az eper, a vrs hsok s a tej mind hozzjrulhatnak a hgyti fertzsek kialakulshoz a vizelet savastsa rvn.
Egy nemrgiben vgzett finn kutats szerint a sajtot s joghurtot rendszeresen fogyaszt nk ritkbban kapnak hgyti fertzst, valsznleg azrt, mert a bizonyos tejtermkekben megtallhat hasznos baktriumok megakadlyozzk a krokozk elszaporodst. Egynk naponta egy-kt pohr joghurtot, amely Lactobadllus addophilust tartalmaz. Ez fleg antibiotikum szedse mellett ajnlott, mivel ekkor nemcsak a krokozk, hanem a jtkony baktriumok is elpusztulnak
Mindig tartsuk tisztn a nemi szervnk s a vgblnylsunk krnykt. Szeretkezs eltt mosakodjunk meg, utna pedig menjnk el vcre. A vizelet kimossa a baktriumokat, amelyek a kzsls alatt kerltek a hgycsbe.
Szkels utn mindig ellrl htrafel trljk a htsnkat, nehogy a krokozkat tvigyk a hgycsnyls kzelbe.
A baktriumok meleg, nyirkos krnyezetben szaporodnak a legjobban. Mszlas helyett hordjunk jl szellz pamut alsnemt, s minl ritkbban viseljnk nejlonharisnyt, valamint szk nadrgot.
A nyirkos kzeg kedvez a baktriumoknak, ezrt szs vagy strandols utn ne maradjunk vizes frdruhban, minl hamarabb ltzznk t.
Hasznos:
Forduljunk orvoshoz, ha a hlyaghurut terhessg alatt jelentkezik, gyakran kijul, illetve tnetei a hzi gygymdok alkalmazsa ellenre sem enyhlnek 24-36 ra elteltvel sem. Akkor is orvosi kezelsre van szksg, ha hvelyi vagy hmvessz-vladkozs, htfjdalom, remegs vagy lz is jelentkezik, s a vizelet vres.
|